صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
به همت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد:
نخستین جلسه کمیته تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1399

 

اولین جلسه کمیته تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 1399 با حضور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، صندوق توسعه ملی و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه جلسه فوق‌الذکر با اشاره به ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص تدوین بسته حمایت از صادرات سال 99 تا اردی‌بهشت‌ماه سال جاری گفت: در این جلسه نسبت به درج نظرات دستگاه‌های عضو کارگروه توسعه صادرات و همچنین اعضای کارگروه منتخب معاون اول رئیس‌جمهور در پیش‌نویس بسته حمایتی سال 99 اقدام و در نهایت پیش‌نویس جهت تصویب و به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال خواهد شد.

زادبوم منابع مندرج در پیش‌نویس بسته حمایت از صادرات غیرنفتی را شامل دو بخش منابع صندوق توسعه ملی و بانکی و منابع بودجه مشوق‌های صادراتی ذکر و اعلام کرد: براساس گزارش دریافتی از صندوق توسعه ملی، صندوق فوق‌الذکر نسبت به سپرده‌گذاری ریالی مبلغ 20هزار میلیارد ریال در بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات صادراتی به صادرکنندگان اقدام کرده که این مبلغ در بانک‌های توسعه صادرات ایران، توسعه تعاون، صادرات، کشاورزی و بانک مشترک ایران و ونزوئلا سپرده‌گذاری شده است و صادرکنندگان می‌توانند براساس شاخص‌های اعلامی از سوی سازمان توسعه تجارت ایران از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه نرخ سود تسهیلات صادراتی از محل منابع صندوق توسعه ملی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 98 را 14.5 درصد اعلام کرد و گفت: با توجه به تغییرات نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار در سال 99، تغییراتی در این بخش ایجاد خواهد شد.

وی در پایان، تسهیلات ارزی از محل سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل را از بخش‌های  مهم بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال 99 دانست و گفت:  لازم است شرایطی ایجاد شود تا صادرکنندگان جهت دریافت این اعتبارات در قالب اعتبار خریدار و فروشنده تشویق شوند. شایان ذکر است میزان سپرده‌گذاری ارزی صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل یک میلیارد یورو بوده که تا دو میلیارد یورو قابل افزایش است.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/02/11  ساعت درج:٠٨:٢٤  شماره خبر:٨٩٨٣  بازدید:604

  نسخه چاپي


خروج