صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
در حضور رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران مطرح شد؛
10 درخواست شرکت‌های فعال محصولات دانش‌بنیان و فناوری بالا

 

 

نخستین جلسه میز صادرات محصولات دانش بنیان و فناوری بالا با حضور تعدادی از مدیران شرکت‌های فعال تولیدی و صادراتی از بخش خصوصی و پارک‌های فناوری در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران،  در این نشست با اشاره به کلیدی بودن نقش صنایع دانش‌بنیان گفت: این صنعت با تقویت بنگاه‌های مرتبط، بایستی سهم بیشتری در سبد کالاهای صادراتی غیر نفتی  داشته باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد برای توسعه کالا نیاز به نقشه راهی است که منتج به جهت دهی در فعالیت های صادراتی باشد. خسروتاج با تاکید بر نیاز به مطالعه و بررسی در خصوص تمایز تحولات تکنولوژیکی بازار مصرف کنندگان کشورهای مختلف اظهار داشت باید دانست مزیت های رقابتی در کدام بخش هاست و باید بر کدام بخش ها تکیه کرد.

در ادامه این نشست ، نمایندگان شرکت‌ها و انجمن‌ها به طرح مسائل موجود در حوزه فعالیت خود پرداختند که در قالب 10 بند بیان شد:

§   توسعه حمایت های سازمان از حضور شرکتها و محصولات آنها در نمایشگاه‌های تخصصی بین‌المللی و افزایش تخصیص یارانه برای حضور ایشان

§        کمک به رفع مشکلات شرکت‌ها در استرداد مالیات بر ارزش افزوده

§   کمک به جبران هزینه‌های ناشی از اخذ سود بازرگانی برای ورود به بازار برخی کشورهای هدف

§        کمک به تنظیم روابط بانکی برای صادرات به کشورهای هدف

§        ارائۀ خدمات مشاوره فنی و حقوقی به این شرکت‌ها

§   تنظیم برنامه‌های آموزشی خاص و تخصصی جهت شرکت‌های فعال در تولید و صادرات محصولات دانش بنیان با فناوری بالا با حضور اساتید مجرب داخلی و خارجی

§        مقابله با دامپینگ در عرضۀ محصولات خارجی در داخل کشور

§        دعوت از هیات‌های کشورهای خارجی برای بازدید از پارک‌های علمی و فناوری

§        هم‌افزایی و شبکه‌پردازی در بنگاه‌های دانش بنیان

§        کمک به تأمین سرمایه در گردش شرکت‌ها

 گفتنی است به همت سازمان توسعه تجارت میزهای تخصصی کالایی و کشوری به صورت مستمر برگزار می گردد که در این جلسات صادرکنندگان بخش خصوصی فرصت می یابند تا دیدگاه ها و آسیب شناسی مد نظر خود را با کارشناسان سازمان مذکور مطرح و به ارائه راهکار بپردازند.

 

 

 تاریخ انتشار:1396/04/26  ساعت درج:١٧:٠٥  شماره خبر:٤٨٠٩  بازدید:2900

  نسخه چاپي


خروج