صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت:
مرکز تجاری ترکیه در ایران هیچ اقدام مغایر قانون انجام نداده است

 

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید: فعالیت مرکز تجاری ترکیه در ایران به معنای واردات پوشاک ترک به کشور نیست و این شرکت تاکنون هیچ اقدام مغایر قانون انجام نداده است.

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران و به نقل از ایرنا، «مجتبی خسروتاج» در پایان مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و ویتنام در جمع خبرنگاران درباره گشایش مرکز تجاری ترکیه در ایران افزود: اوایل تیرماه جاری نامه‌ای از سوی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تولیدات نساجی با خبر شدیم که در فضای مجازی جشنواره‌ای برای فروش پوشاک با این عنوان تبلیغ می‌شود.
این مقام مسئول ادامه داد: بلافاصله در نامه ای به سفارت ترکیه و رایزن اقتصادی این کشور، پیگیری موضوع در دستور کار قرار گرفت و در آن نامه ذکر شد که اگر قرار است چنین مرکزی برای بازاریابی توسط دولت این کشور شکل بگیرد، باید دو طرفه باشد؛ اما چنین درخواستی از سوی دولت ترکیه مطرح نشده است.
وی گفت: اگر هم قرار باشد فروش کالا در ایران انجام شود، مقررات خاص هر کالا وجود دارد، اما تاکنون مجوزی از سوی شرکت‌های ترکیه‌ای مبنی بر صادرات رسمی به ایران دریافت نشده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در این زمینه پاسخ مکتوب سفارت ترکیه دریافت و در آن اعلام شد، شرکت یاد شده براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده که در بازاریابی برای تولیدات ترکیه در ایران فعالیت می کند. این موضوع براساس قوانین کشور بلامانع است و شرکت های ایجاد شده «ایرانی» محسوب می شوند.
خسروتاج افزود: امروز هر شخص خارجی می تواند مطابق قوانین کشورمان شرکتی در ایران به ثبت برساند، البته این مساله شامل کشورهایی است که با آنها توافق نامه همکاری داریم و بطور قانونی می توانند در کشور فعالیت کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در ساختمانی که این شرکت برای فعالیت در نظر گرفته، برخی دیگر از شرکت های ترکیه که از سال ها پیش در ایران فعالند -نظیر «ترکیش ایرویز» و شرکتی در زمینه بازاریابی مبلمان- نیز دفتر دارند و فعالند؛ شرکت یاد شده مطابق اظهار خودشان، تحت حمایت اتحادیه صادرکنندگان ترکیه در ایران فعال است.
وی تاکید کرد: بازاریابی به معنی واردات قطعی نیست، بلکه واردات مقررات خاص خود را دارد و با لحاظ شدن مواردی همچون سود و عوارض گمرکی، کنترل های کیفی، فنی، استانداردهای خاص، مجاز یا غیرمجاز بودن کالاها مطابق کتاب مقررات واردات و ... انجام می شود.
خسروتاج خاطرنشان کرد: در مقابل هر شرکت ایرانی نیز می تواند در ترکیه به ثبت شرکت پرداخته و برای صدور محصولات خود به این کشور بازاریابی کند.
وی در ادامه اظهار داشت: راه اندازی این مرکز تجاری با حضور وزیر اقتصاد ترکیه در کشورمان در هفته های گذشته همزمان شده و مسئولان آن نیز از این مقام عالیرتبه برای حضور در شرکت شان دعوت کرده اند که البته موضوعی طبیعی است و به معنای واردات هرچه بیشتر پوشاک ترک به کشورمان نیست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در چارچوب قوانین و مقررات موجود، هیچ اقدام مغایر قانونی تاکنون از سوی این شرکت انجام نشده است.

** صادرات 355 میلیون دلاری به ترکیه تا پایان خردادماه
وی در ادامه با اشاره به مزیت های مختلف کشورها در زمینه های گوناگون، یادآوری کرد: به عنوان نمونه ترکیه در تولید پوشاک و ایران در صنعت پتروشیمی مزیت دارند، پارسال 3.5 میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر و از این کشور 2.5 میلیارد دلار واردات داشتیم.
خسروتاج با اشاره به صادرات 355 میلیون دلاری تولیدات غیرنفتی به ترکیه در سه ماه نخست امسال، تاکید کرد: ترکیه همساایه ایران و از جمله کشورهایی است که توسعه روابط اقتصادی با آن را دنبال می کنیم؛ سیاست کلان ما نیز توسعه پیوندهای منطقه ای با همسایگان است و با حفظ حقوق و منافع متقابل در این راستا حرکت خواهیم کرد.
وی گفت: در سفر اخیر وزیر اقتصاد ترکیه به کشورمان نیز اعمال نرخ های تعرفه جدید، لزوم برداشته شدن موانع حفاظتی و موانع جبرانی قرار داده شده برای صادرات کالاهای ایرانی، بالا بودن سود مقررات گمرکی برخی کالاها و ... با این مقام مسئول ترک مطرح شد.
به گزارش ایرنا، ماه گذشته ایران و ترکیه اسناد تجاری به ارزش 100 میلیون دلار در زمینه کشتی سازی و اجرای پروژه های ساختمانی امضا کردند.

 

 

 تاریخ انتشار:1396/04/26  ساعت درج:١٣:٣٩  شماره خبر:٤٨٠٧  بازدید:3019

  نسخه چاپي


خروج