صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
خبر خوش خسروتاج برای صادرکنندگان کالاهای ایرانی

 

 

مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت معدن تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با حضور در آیین گرامیداشت روز صنعت معدن تجارت در استان یزد، با اشاره به بخشی از وظایف حاکمیتی دولت برای بستر سازی توسعه صادرات از توافقات گسترده با اتحادیه اورآسیا خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این جلسه خسروتاج، با اشاره به عواملی که بعضاً موجبات غیررقابتی شدن کالای ایرانی میگردد به موضوع و اهمیت اقتصادی بودن واحدهای صنعتی اشاره کرد و اظهار داشت  چنانچه فضای مناسب بین المللی در روابط خارجی ایران با دنیا وجود داشته باشد باعث می شود که سرمایه گذاری در صنایع تولیدی با نگاه بازار منطقه ای و جهانی صورت گیرد و در نهایت قیمت محصولات پایین و رقابتی می شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: فضای مناسب بین المللی متکی به روابط سیاسی خارجی است که دولت تدبیر و امید با نهایی کردن برجام قدم خیلی مهمی در این خصوص برداشته است. از سوی دیگر اقدامات، اقتصادی و تجاری است که دستگاهها و تشکلهای دولتی و خصوصی بایستی پیش قدم شوند.

وی افزود وزارت صنعت، معدن و تجارت مدتهاست موافقتنامه های تجارت آزاد و تجارت ترجیحی را با تعدادی از کشورهای هدف صادراتی از جمله سوریه، لبنان، پاکستان، اندونزی، مالزی، ویتنام، روسیه و قزاقستان دنبال می کند.

خسروتاج افزود این مذاکرات از حدود 16 ماه پیش با اتحادیه گمرکی اروسیا متشکل از پنج کشور شروع شده است و خوشبختانه اخیراً در بخش کالاهای صنعتی توافقات اولیه بعمل آمده است که ظرفیت افزایش و توسعه نیز دارد. براساس این توافقات چنانچه ایران به کشورهای عضو اروسیا همچون روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بیلاروس و ارمنستان صادرات کالا داشته باشد از بخشی از این کالاها سود بازرگانی صفر و یا با تخفیف های 20 تا 80 درصد دریافت می شود، البته با امتیازاتی کم و بیش مشابه با محصولات آنها در ایران اقدام خواهد شد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطر نشان کرد در مذاکرات دور پنجم در ارمنستان، تا حدود زیادی کالاهای صنعتی مورد تبادل، مشمول این توافقات شد و برای اقلام کشاورزی نیز مذاکرات ادامه خواهد یافت که به این ترتیب کلیه کف پوشهای ایرانی از جمله فرش دستباف، ماشینی، گلیم، گبه در صورت صادرات آتی به این کشورها و پس از نهایی شدن توافقات، حداکثر تا اکتبر سالجاری میلادی، مشمول حقوق گمرکی صفر درصد در کشورهای اروسیا می شود.

خسروتاج در ادامه به کالاهای ساختمانی همچون انواع کاشی و سرامیک اشاره نمود که بطور میانگین مشمول هشتاد درصد تخفیف در حقوق گمرکی شده اند.

همچنین وی در پایان تصریح کرد محصولات پایین دستی پتروشیمی، انواع ظروف شیشه ای، کابل و لوله و مصنوعات فلزی و سایر کالاها نیز در سطوح مختلف مشمول کاهش شده اند.

 

 

 تاریخ انتشار:1396/04/24  ساعت درج:١٠:٠٩  شماره خبر:٤٧٩٩  بازدید:2849

  نسخه چاپي


خروج